DEAD OR ALIVE.CZ - Životopis

10. července 2020 DEAD OR ALIVE.CZ • Životopis

Životopis

Jméno Heslo Neodhlašovat Registrovat se Zapomenuté heslo
Novinky a zprávyAktualizaceŽivotopisAlba a singlyDiskografieVideoklipyHitparádyGalerieDiskuzní fórumČlánkyOdkazyKontakt
 

Životopis

Peter Jozzeppi Burns se narodil 5. srpna 1959 v obci Port Sunlight v hrabství Merseyside. Jeho Matka celým jménem Evelina Maria Bettina Quittner von Hudec (1913 - 1987) poznala anglického vojáka Francise Burnse na útěku před antisemickými idejemi ve Vídni. Její otec byl totiž Žid. Navzdory alkoholismu a sebevražedným pokusům ji Pete nazýval nejlepší mámou na světě. Posledním členem rodiny Burnsových byl Petův bratr Tony, narozený roku 1948.

DEAD OR ALIVE.CZ - Dead Or Alive

Kromě práce v místním obchodě s deskami a kadeřnickém salónu se Pete rozhodl proniknout do světa hudby i aktivně. Prvním projektem spojeným s jeho jménem byla skupina Mystery Girls, do které patřili i Pete Wylie a Julian Cope. Druhý z nich Petův punkový styl popsal jako inspirovaný transgenderovým americkým umělcem jménem Wayne County, známým šokujícími vystoupeními s skladbou Fuck Off. Mystery Girls měly ale jen jedno vystoupení. A Pete chtěl pokračovat dál.

DEAD OR ALIVE.CZ - Pete Burns

V roce 1979 založil Pete spolu s dalšími chlapíky z Liverpoolu kapelu Nightmares in Wax. Původní název byl Rainbows Over Nagasaki. Vydali 7" singl Birth Of A Nation a jedno 12" EP Black Leather s těmi samými třemi písněmi. Produkovaná hudba byla poutavá a styl osobitý. A narozdíl od ostatních výrazně sexuálních skupin, Burnsovy texty byly silně homoerotické od samých začátků: "Now that I'm old enough to do what I like. I do big, heavy muscle boys on motorbikes." Poté, co se vyměnila řada členů, změnil Pete Burns jméno na Dead Or Alive a počet členů se ustáil na 4 - Pete Burns, Steve Coy, Mike Percy & Tim Lever. A v této sestavě vydali 3 řadová alba.

DEAD OR ALIVE.CZ - Dead Or Alive

8. srpna 1980 se Pete Burns oženil s Lynne Corlettovou, kterou poznal v kadeřnickém salonu, kde oba pracovali. Strávili spolu jako manželé neuvěřitelných 26 let. A ačkoliv se roku 2006 rozvedli, nikdy nepřestali být přáteli. Do Petovy smrti 23. října 2016 dokonce žili na hromádce ve třech spolu s Michaelem Simpsonem, Peteovým manželem, kterého si vzal roku 2007. Peteova vizáž, posledlost plastickými operacemi a sexualita vždy přitahovaly pozornost veřejnosti. K tématu se vyjádřil v knize Freak Unique: "Lidi to vždycky zajímalo, jestli jsem gay, bi, trans nebo co. A já říkám, zapomeňte na tohle všechno. Na to musí být úplně jiná terminologie a nejsem si vědom, že by už existovala. Jsem prostě Pete." I když s převlíkáním začl prý už jako šestiletý, identifikoval se Pete vždy jako muž: "Děsí mě, že mě někteří považují za ženu. Nevykládejte si to špatně - miluji ženy. Ale miluji taky muže. A jsem velmi hrdý, že jsem muž."

DEAD OR ALIVE.CZ - Pete a Lynn Burnsovi

Na svých albech pod novým názvem se kapela snažila postupně omezovat punkový kytarový zvuk a směřovat spíše k popu snoubícímu gotickou pompéznost s tanečními melodiemi a rytmickými basy. Debutové album Sophisticated Boom Boom však zažilo jen menší úspěch. V britské hitparádě se nejvýše dostala předělávka That's The Way (I Like It) z dílny americké skupiny KC and the Sunshine Band vydaná roku 1975. Daleko větší potlesk a uznání přinesla až druhá deska nazvaná Youthquake. Hlavně pak pilotní singl, na které si pro nový zvuk kapela najala producentké trio Stock, Aitken a Waterman. I přesto však Pete Burns tvrdil, že nahrávání i klip musela skupina zaplatit ze svého, poněvadž ji vydavatelství považovalo, slušně řečeno, za odpad. Skladba You Spin Me Round (Like A Record) se ale stala hitem po obou březích atlantiku. Z části z toho důvodu, že předčila vše, co Dead Or Alvive dosud vydali, a pak také proto, že Burns odchytil Stocka, Aitkena a Watermana ještě v době, kdy jejich zvuk nebyl tak provařený. Tato synthpopová Hi-NRG hymna byla pro producentskou trojici prvním hitem číslo 1 a od vydání v listopadu 1984 ji přetvořila řada umělců jako Dope, Jessica Simpson, Danzel, Gigi D'Agostino a Flo Rida s Keshou.

DEAD OR ALIVE.CZ - Dead Or Alive

Na konci roku 1986 vydala skupina třetí desku s názvem Mad, Bad, and Dangerous, svou druhou a poslední ve spolupráci s týmem S.A.W. Největším hitem tohoto alba byla svižná a chytlavá rock-popová skladba Something In My House s temným gotickým videoklipem. Po vydání desky kapelu opustili Tim Lever a Mike Percy a začali se věnovat své soukromé společnosti One World Productions coby skladatelé a mixéři. Úspěch si vydobili především prací pro S Club 7, Blue nebo Robbieho Williamse. Po prvním světovém turné po Evropě, U.S.A. a Japonsku a výběrové kompilaci stejného jména Rip It Up složila, nahrála a produkovala skupina své čtvrté album Nude pouze jako duo - Pete Burns a Steve Coy. Například druhý singl Come Home With me Baby se stal klubovou jedničkou v U.S.A.

Do devadesátých let svtoupila kapela s novým kytaristou Peterem Oxendalem a novýma lbem Fan The Flame (Part 1), které vyšlo pouze v Japonsku. Obsahovalo velmi dlouhé tanečně popové skladby a vyprodukovalo tři singly a dvě videa. Part 2 byla v plánech, ale nikdy nevyšla. Obsahovat měla dojemné, až srdceryvné akustické skladby Send In The Clowns, Will U Still Love Me Tomorrow nebo Different Drum. Po čase se objevily na neoficiální kazetě s názvem Love, Pete, ačkoliv to bylo Petovi proti srsti a fanoušky za její koupi kritizoval. Po tomto obdobé se Pete na čas odmlčel a nebyl umělecky aktivní až do roku 1994.

DEAD OR ALIVE.CZ - Pete Burns

Roku 1994 se Pete Burns objevil coby vokalista na singlu Sex Drive, na jehož vzniku se také autorsky podílel, italské taneční formace Glam. A kromě tohoto projektu vydali Burns a Coy další nový singl Rebel Rebel, předělávku singlu Davida Bowieho, pod jménem International Chrysis, inspirovaným transsexuaálním klubovým performerem. Rok 1995 pak zaznamenal vzkříšení Dead Or Alive novým albem Nukleopatra s novými klávesisty Jasonem Albureyem a Deanem Brightem. Album obsahovalo jak nové taneční skladby, tak již vydaný materiál jako Rebel, Rebel a Sex Drive nebo nové modernější remixy You Spin Me Round (Like A Record), Gone Too Long and Unhappy Birthday. Poslední zmiňované skladby vyšly již na albu Fan The Flame (Part 1).

Sedmá a poslední řadová deska skupiny přišla v roce 2002. Jmenovala se Fragile a najdeme na ní opět několik předělávek, a to jak původních písní, tak Even Better Than the Real Thing od U2 a I Promised Myself Nicka Kamena a samořejmě nové skladby, jako například Hit & Run Lover, ke které jako jediné bylo natočeno i video. Konečná kompilace největších hitů s názvem Evolution: The Hits vyšla roku 2003 a vyšvihla You Spin Me Round (Like A Record) zpátky do britské singlové hitparády. V roce 2004 se Pete spojil s Pet Shop Boys a vydali společný klubový singl Jack & Jill Party. Ačkoliv ho ke koupi nabízel pouze web dvojice, dostal se na 75. příčku britské hitparády. Poslední novinkou vydanou jako sólový digitální singl Peta Burnse byla skladba Never Marry An Icon. Jednalo se o spolupráci s Dirty Disco, se kterými Pete produkoval i The Art, další plánovaný singl, který však nevyšel v obstojné kvalitě až do roku 2016.

V roce 2016 připravovali Edsel Records ultimativní 19diskový box-set s kompletní diskografií kapely. Nese jméno Sophisticated Boom Box MMXVI a obsahuje téměř kompletní diskografii, vyjma snad jen skladeb z rané doby, remixy, instrumentální skladby a všechna videa a vystoupení. Datem vydání byl 28. říjen 2016. Avšak pět dní před tímto datem zasáhla svět hudby a fanoušky zpráva o nečekané tragédii. Pete Burns zemřel ve věku 57 let na zástavu srdce. A další tragická zpráva přišla 4. května 2018, kdy zemřel bubeník a druhá nejdůležitější osobnost kapely - Steve Coy. Od té chvíle leží dědictví kapely pouze v rukou nás fanoušků. A Lynne Burnsové, která celou tu dobu stála při Peteově boku.

Poslední zprávaRed & Fragile • před déle než měsícem Nové fotkyZ Japonska • před déle než 7 měsíci DiskografieYouthquake • CD 25·8P−5145Diskuzní fórum
• včera
DEAD OR ALIVE.CZ - Sophisticated Boom BoxDEAD OR ALIVE.CZ - You Spin Me Round (Like A Record)Poslední projektySophisticated Boom Box

You Spin Me Round (Like A Record)

ARMY OF LOVERS.CZ MADONNAtion.CZ Instagram DEAD OR ALIVE.CZ - Ebay.com DEAD OR ALIVE.CZ - Eil.com DEAD OR ALIVE.CZ - Facebook.com
DEAD OR ALIVE.CZ © Miki Hider 2017 - 2020
Web není podporovaný členy kapely ani žádným hudebním vydavatelstvím. Obrázky, videa a texty písní jsou vlastnictvím svých původních majitelů.Web používá k optimalizaci obsahu soubory cookies. Používáním webu souhlasíte s jejich ukládáním na serveru nebo ve vašem počítači. [Souhlasím.]